[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus'un Mart/Nisan 2003 Sayısına Hoşgeldiniz

[discussion] Bu günlerde herkes Linux'u konuşuyor. Belki bunu zaten gecen yıldan farkettiniz ama sanırım bu sene de devam eden önemli değişiklikler var. Eskiden yalnızca teknik birikimi olan kişiler Linux'un faydalarından bahsederdi. Artık bu durum değişiyor.
Arkadaşlarınıza bakın bunu göreceksiniz. Ya da şu yazıya bir göz atın : "Banks Want to Swim With Penguin" wired.com'dan. Reuters'ın ünlü Reuters Market Data Sistemi artık Linux altında da çalışıyor ve finans endüstrisinin Merrill Lynch, Morgan Stanley, Goldman Sachs gibi ağır topları ağırlıklı olarak Linux kullandıklarını ilan ettiler.

Bu akım devam edecek ve bir "kartopu etkisi" göreceğiz : gittikçe daha fazla yazılım Linux'u destekleyecek ve daha fazla insan bunları kullanacak bu sayede diğer firmalar da yazılımlarını Linux'a uyumlu hale getirecekler. Sonuç olarak iyi bir eğilim ;-)

-- Guido Socher


LinuxFocus.org Yazıları

Sistem Yönetimi

Linux Netmag'taki yazılar
[LinuxNetmag.com]
Linux Gazette'teki yazılar
[]

Yazılım geliştirme

Forum

Donanım

Yazılım Geliştirme

LinuxFocus Yolgöstereni

Floppy disk'e uzaktan nasıl erişiriz?

Pek çok Linux dağıtımı aygıt haklarını /etc/security/console.perms dosyasında tutuyor. Bunun sonucu olarak yalnızca yerel kullanıcılar sesi kullanabilir ve aynı ağ'daki iş arkadaşlarınız mikrofonunuzu kullanamaz ya da gürültü çıkaramazlar. Bu dosya ile sistem yöneticisi floppy'e erişim haklarını sağlar. (Örneğin mtools ile ). Yalnızca 0600 satırını 0666 ile değiştirmeniz yeterli. İlk numara bulunulan yerden login olmuş yerel kullanıcı yetkileri ikincisi ise eğer kimse sisteme login olmamışsa uygundur :
<console>  0666 <floppy>     0666 root.floppy© 2002 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.