[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus'un Ocak/Şubat 2003 Sayısına Hoşgeldiniz

[tux on ice] Bir filosofi profesörü önünde bir takım eşyalar ile sınıfın önünde durmaktadır. Ders başladığında hiçbir şey söylemeden boş bir mayonez kavanozun içini 2 inç çapındaki taşlar ile doldurmaya başlar.

Doldurduktan sonra öğrencilere kavanuzun dolu olup olmadığını sorar. Öğrenciler, dolu olduğunu söylerler. Profesör küçük taş parçacıkları alır ve kavanozun koyar ve kavanozu sallayarak, büyük taşlardan geriye kalan alanların dolmasını sağlar. Tekrar kavanozun dolu olup olmadığını sorar ve öğrencileri dolu olduğuna kanaat getirirler.

Daha sonra bir kutu kum alır ve kavanoza döker. Tabii ki, kavanoz tamen her yanı tamamen dolmuş olur. Bir defa daha kavanozun dolu olup olmadığını sorar ve öğrencileri biraz da şaşırarak evet derler.

Profesör masanın altından çıkarttığı iki kutu birayı kavanozun içine döker, böylece bira kumların arasını da doldururarak, tüm kavanozun tamamen dolmasını sağlar.

Öğrenciler gülerler.

- "Evet", der profesör öğrencilerin gülüşmeleri azalmaya başladığında. "Sizlere bu kavanozun sizin hayatınızı temsil ettiğini söylemek istiyorum. Taşlar, aileniz, ebeveyinleriniz, sağlığınız, çocuklarınız, yani herşey yok olup da geriye kalanlar hala hayatınızı doldurduğunu düşündüğünüz şeyler gibi önemli şeyleri ifade ederler".

"Küçük taş parçacıkları, işiniz, arabanız ve eviniz gibi diğer önemli şeyleri ifade etmektedir. Kum ise, geriye kalan herşey, küçük şeyler yani. Eğer, kavanoza önce kum doldursaydınız, küçük taşlara ve büyüklerine yer kalmayacaktı. Aynı şey hayatınız için de geçerlidir. Eğer, hayatınızı ve enerjinizi ufak işlere harcarsanız, önemli olanlara hiç yer kalmayacaktır. Mutluluğunuzu ilgilendiren konulara dikkat ediniz. Çocuklarınızla daha fazla zaman geçirin ve onlarla bol bol oynayın. Partnerinizi dansa götürün. Çalışmak, evi temizlemek, akşam yemeyiği vermek gibi şeylere her zaman zaman olacaktır."

"Önceliklere, taşlarınıza dikkat ediniz, yani gerçekten önemli olan şeylere. Önceliklerinizi belirleyin. Gerisi kumdur."

Öğrencilerden biri elini kaldır ve biranın neyi ifade ettiğini sorar.

Profesör gülümser ve şöle der: "Sorduğunuza sevindim. Bu sadece, hayatınızın ne kadar dolu olursa olsun, bir iki biraya her zaman yer olduğunu belirtmek içindir."

Bence bu hikaye iyi yazılım yazmak için de söylenebilir. İlk önce temel tasarım doğru bir şekilde yapılmalıdır. Daha sonra, üzerine diğer şeyler eklenebilir. Eğer, ilk önce yazılımın tüm uygulamaları ile özelliklerini düşünmeye kalkışırsanız, sonuçta yaşatılması kabus haline gelecek bir yazılım elde edersiniz.

Linux işletim sistemi güzel tasarıma bir örnek oluşturmaktadır. Bu onun sürekli başarısının sırrıdır.

Ayrıca, "kaotik" tasarımı düzeltmenin çok uzun sürdüğünü de gördük. Mozilla'yı yeniden yapılandırılması için yıllar gerekti. Ama sonunda yapıldı ve artık her şey daha hızlı gelişmektedir. Yeni sürümler daha hızlı çıkmaktadır.

Blender (www.blender.org) da artık serbest yazılım. Buz üstündeki Tux ailesinden oluşan bu sayının kapak resmi Blender ile oluşturulmuştur. Ancak, blender'ın eski sürümü ile yapıldığından, blender kodunu temizlemek için biraz zaman gerekebilir...

Yazılım geliştireceğiniz zaman bu hikayeyi hatırlayın.
Mutlu yıllar!


LinuxFocus.org Yazıları

Sistem Yönetimi

Sanaldoku tasarımı

Forum

Linux Netmag'taki yazılar
[LinuxNetmag.com]
Linux Gazette'teki yazılar
[]

Yazılım geliştirme

Uygulamalar

LinuxFocus Yolgösterimi

Küçük büyük harf farkı gözetmeksizin arama yapmak
vim veya vi kelime işlemcilerinde yapılan aramalar (/ ile) normalde küçük büyük harf farkı gözeterek yapılmaktadır. "string" ile "String" aynı değildir. Bunu değiştirmek için:
:set ic
yazınız. Ayrıca "set ic" komutunu ~/.vimrc dosyasına koyabilirsiniz.

Komut satırından görüntülediğiniz man sayfalarında küçük büyük harf farkı gözetmeksizin arama yapabilmek için PAGER çevre değişkenine 'less -i' değerini atayabilirsiniz..
Bash:
export PAGER='less -i'
Tcsh:
setenv PAGER 'less -i'© 2002 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.