[LinuxFocus-icon]
Strona Główna  |  Mapa Serwisu  |  Indeks  |  Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

Witamy w wydaniu Styczeń/Luty 2003 LinuxFocus

[tux on ice] Pewien profesor filozofii stał przed swoją klasą z jakimiś przedmiotami naprzeciwko siebie. Gdy zajęcia się zaczęły nic nie mówiąc wziął duży słoik i wypełnił go fragmentami skał o średnicy około dwóch cali.

Następnie zapytał studentów czy słoik jest pełny. Powiedzieli, że tak więc wziął pudełko kamyczków z rzeki i wsypał je do słoika delikatnie potrząsając. Kamyczki oczywiście powpadały w wolne przestrzenie między skałkami. Następnie znów zapytał studentów czy słoik jest pełny. Powiedzieli, że jest.

Profesor wziął pudełko z piaskiem i wsypał zawartość do słoika. Oczywiście piasek wypełnił całą pozostałą wolną przestrzeń. Następnie ponownie zapytał czy słoik jet pełny. Studenci odpowiedzieli jednogłośnie -- tak.

Profesor wyciągnął spod stołu puszkę z piwem i wlał je do słoika całkowicie wypełniając przestrzeń między ziarenkami piasku.

Studenci się zaśmiali.

Gdy śmiechy ucichły profesor powiedział: Chcę abyście popatrzyli na ten słoik jak na swoje życie. Skały to istotne rzeczy w życiu -- rodzina, partner, zdrowie, dzieci -- rzeczy takie, że jak cokolwiek innego stracicie Wasze życie pozostanie pełne.

Kamyczki to inne rzeczy jak praca, dom, samochód. Piasek to wszystko inne -- rzeczy mało istotne. Jeśli wsypiecie do słoika najpierw piasek to nie będzie miejsca na kamyczki ani skałki. To samo tyczy się Waszego życia. Jeśli przeznaczycie cały swój czas i energię na mało istotne nigdy nie będzie miejsca na rzczy bardziej istotne. Szczególną uwagę zwróćcie na rzeczy które mają bezpośredni wpływ na Wasze szczęście. Bawcie się z dziećmi. Zabierajcie swoją ukochaną osobę na zabawy. Zawsze będzie czas na to by pójść do pracy, wyczyścić dom, zjeść obiad i naprawić popsute rzeczy.

Najpierw weżcie pod uwagę skałki -- rzeczy, które naprawdę się liczą. Zmieńcie priorytety. Reszta to już tylko piasek.

Jeden ze studentów wstał i zapytał się co reprezentuje piwo.

Profesor się zaśmiał. Cieszę się, że pytasz. Ono jest tylko po to aby uświadomić Wam, że niezależnie jak pełne może się wydawać Wasze życie zawsze znajdzie się miejsce na kilka piw.

Myślę, że ten sam schemat doskonale pasuje do projektowania dobrego oprogramowania. Najpierw trzeba zaimplementować podstawowe (główne) rzeczy w programie, a dopiero potem oddawać inne rzeczy. Jeśli implementując aplikację zaczniesz od różnych opcji i właściwości to stanie się ona kupą kodu nie do utrzymania.

System Linux to przykład dobrego projektu. To jeden z powodów dlaczego wciąż odnosi sukcesy.

Widać również, że zabiera wiele czasu posprzątanie chaotycznie napisanego kodu. przepisanie Mozilli zabrało wiele lat ale teraz jest to aplikacja o przejrzystej strukturze, działająca na dodate szybciej i wersje stabilne wychodzą bardziej regularnie.

Blender (www.blender.org) jest teraz także darmowym oprogramowaniem. Obrazek z pingwinami jaki widać obok był stworzony przy pomocy Blender'a. Jednakże było to zrobione z pomocą starej wersji binarnej i może zabrać jakiś czas wyczyszczenie jego kodu...

Pamiętaj tą historię, gdy będziesz pisał lub rozwijał aplikacje.
Szczęśliwego nowego roku!

-- Guido SocherArtykuły LinuxFocus.org

Administracja systemu

Projektowanie stron

Forum

Artykuły Linux Netmag
[LinuxNetmag.com]
Artykuły Linux Gazette
[]

Programowanie

Aplikacje

LinuxFocus Tip

Wyszukiwanie bez względu na wielkość liter
Gdy pracujesz w vim lub vi normalnie wyszukiwanie (z /) rozróżnia wielkość liter. "string" to nie to samo co "String". Aby to zmienić napisz
:set ic
Możesz rownież dodać na stałe "set ic" do swojego pliku ~/.vimrc.

Aby wyszukiwać w stronach man bez względu na wielkość liter (gdy oglądasz je z wiersza poleceń) ustaw zmienną środowiskową PAGER na 'less -i'.
Bash:
export PAGER='less -i'
Tcsh:
setenv PAGER 'less -i'© 2003 LinuxFocus
Kliknij aby zobaczyć listę kontaktów ludzi tworzących LinuxFocus