[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

LinuxFocus'un Kasım/Aralık 2001 Sayısına Hoşgeldiniz


[tux at Christmas] Kasım ayı insana Noel'in geldiğini hisettiriyor. Aralık ayı geldiğinde ve Noel olduğunda birçoook insan alışveriş mazalarında hediyeler almak için koşuşturuyor ve her yerde Noel reklamları var. Bukadar reklam o kadar eylenceli değil ve de çok fazla.
Dolayısıyla, bu LinuxFocus'un Noel sayısıdır. Yanında da, çikolatalı kurabiyeler.

İçindekiler:

- 2 x 100g sütlü çikolata
- 1 kap rendelenmiş hindistan cevizi
- 1 kap cornflakes

Tarif:
Sütlü çikolataları dikkatli bir şekilde eritin. Rendelenmiş hindistan cevizleri tanelerini erimiş çikolatanın içine dökerek, bir kaşık yardımıyla iyice karıştırınız. Daha sonra, cornflakes ekleyin ve çikolata ve hindistan cevizi taneleriyle iyice kaplanmasını sağlayın. İki kaşık yardımıyla, karışımdan bir parça alın ve top şekline getirin. Oluşturduğunuz top şekildeki karışımı bir tabağa koyarak 15 dakika buzdolabında bekletin.

LinuxFocus dergisini okurken veya Linux için yazılmış en son yazılım üzerinde çalışrken bu çikolatalı kurabiyelere bayılacaksınız.
Mutlu noeller!
LinuxFocus.org Yazıları

Grafik

Donanım

UNIX Temelleri

Sistem Yönetimi

Yazılım Geliştirme

Uygulamalar

Linux Gazette Yazıları

LinuxFocus Yolgöstereni

Birçok insanın okuyabileceği ev sayfası nasıl tasarlanabilir?
Kendi ev sayfanızı tasarlarken, başkalarının da bu sayfalara bakıp okuyabilmesini istersiniz elbet. Bunun için HTML bir standarttır, ancak hatalı hazırlanmış HTML sayfalarına internet gezgininin nasıl davranması gerektiği standartlaştırılmamıştır. Bu yüzden, kötü tasarlanmış sanaldoku sayfaları, bir gezginde güzel gözükürken, başka birinde bozuk ve diğer bir gezginde ise berbat gözükmektedir. Bu sorunun en iyi çözümü, sadece farklı gezginler kullanarak, denetim yapmak değil, bunun yanında, tidy (tidy-ev sayfasına ulaşmak için tıklayınız):
gibi html sayfalarını denetleyen bir araç kullanmaktır. Programı kullanmak için :   tidy -e index.html
çalıştırınız. Buradaki index.html sizin ev sayfanızdır. Sonuç olarak eğer, sayfanızda hatalar varsa, bunların bir liste halinde göreceksiniz. Aynı zamanda, isterseniz Tidy, bazı hataları otomatik olarak düzeltebilir veya html sayfanızı düzenleyebilir. Bunların hepsini tidy ile birlikte gelen man sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, W3C bağlanarak html sayfalarınızı denetleyebilirsiniz :
http://validator.w3.org/.
Bu durumda kendi bilgisayarınıza herhangi bir şey yüklemeniz gerekmemektedir. Sadece ev sayfanızı bu denetleyici üzerinden görüntülemeniz yeterlidir. Bu oldukça titiz bir denetleyicidir, ancak yolgösterimleri oldukça faydalı olmaktadır.

Kırık bağlantılar çok cansıkıcıdır ve bunun için de bir araç aşağıdaki bağlantıda belirtilmiştir. Bu ve benzeri araçlar için olan bağlantı sayfası aşağıdadır: http://linkchecker.sourceforge.net.
Çok hızlı bir denetleyici blnkcheck dir. Saniyede denetleyebildiği bağlantı sayısı birkaç bin ile ölçülmektedir, ancak sadece göreceli bağlantıları denetlemektedir. blnkcheck webgrep (webgrep-ev sayfasına ulaşmak için tıklayınız) paketinin bir parçasıdır.


© 2001 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.