Home Map Index Search News Archives Links About LinuxFocus
Topbar
Bottombar
convert to palmConvert to PalmDoc

LinuxFocus Ocak 2001 Sayısı

Çeviri : Ceyhun Elmas

[cover image]

Mutlu yeni binyıllar! [yeniden:-) ]

Dünya egemenliği? Bu ne anlama geliyor? Tüm bilgisayarların %50'sinden fazlasında Linux koştuğunda, pek çok insan büyük olasılıkla bundan bahsedecek.Hangi bilgisayarlarda ? Masaüstü , sunucu , gömülü sistemler , hepsi ?

Diğer bir yaklaşım da ağırlıklı işletim sisteminin standart bir sistem olduğunu söyleyebilir. Hmmm, buradaki standart sözcüğünden amaçlanan nedir? Anlam : Standard, herkes tarafından benzer biçimde gerçekleştirilebilen karakteristiklerin bütünüdür. Son zamanlarda windows fanatiklerinden, Win2000 ile Linux arasındaki benzerliğin,Win98 ile Win2000 arasındakinden daha fazla olduğunu duyuyorum. Bu durum değişimleri Linux'un belirlediği anlamına gelebilir fakat aynı zamanda bu durum Microsoft'un daha önce yalnızca Linux ve Unix'de genel olarak bulunan bileşenleri ,yeni ürünlerine eklemeye çalıştığını da gösterir.
Apple'ın İşletim Sistemi Linux'a oldukça benzerdir. Hatta bu benzerlik yalnızca kavramsal bir bakış açıdan değildir.
Son olarak fakat hiç de azımsanamayacak bir alıntı da Sun CEO 'dan Scott McNealy'nin söylediği şu cümle: "Solaris bizim Linux uyarlamamızdır.". Bir düşünün! Bir yıl önce kimse bu cümleyi hayal edemezdi. Şimdi dünyada egemen olan nedir ? Bilmiyorum, fakat hissettiğim bir şey varsa o da doğru yolda olduğumuzdur.

Her yeni yazı için PDA dönüştürücüsüne dikkat edin. Bu sayede LinuxFocus'u otobüs durağında, metroda ya da banyoda kolaylıkla okuyabilirsiniz. Oluşturulan çıktı en genel PDA okuyucularıyla çalışıyor , (e.g Freeware iSilo). Dönüşmüş sayfa yalnızca Palm Pilot'larda değil, PDA 'ların çoğunda çalışmalı. Mutlu okumalar...


Yazılar

Grafik

Donanım

Sistem Yönetimi





Yazılım Geliştirme

Görselyöre Tasarımı

Oyunlar

LinuxFocus Yolgöstereni

Eski analog ses kasetlerinizi CD haline dönüştürmek istiyorsunuz ... ya da kızkardeşinizin piyanoda çaldığı şarkıları CD'ye kaydetmek istiyorsunuz...

Bunu Linux altında yapabilirsiniz. Tüm gereksiniminiz olan kayıt edilebilir CD, CDRW-sürücü, ses kartı ve nrecord ve cdrecord programları. nrecord, WAV biçimli 44100 sample rate, 16 bit stereo , analog ses kaydı için bir uygulamadır. Ses CD'si yapmak için kullanılacak biçim budur. . nrecord wavnorm olarak bilinen programın bir parçasıdır. Yazarın kendi görselyöresinde bulunuyor, (www.zog.net.au/computers/wavnorm) ya da LinuxFocus sunucusundan : (wavnorm-0.4.tar.gz son sürümüyle yazıldı).
nrecord yardımıyla kendi WAV dosyamıza ses kaydedebiliriz. (song01.wav, song02.wav ... gibi). Verdiğimiz isimlerin alfabetik düzenli bir sırada olması iyi bir fikirdir.(bu düzen CD üzerinde de olmuş olacaktır.)
Sonrası, cdrecord kullanarak bu CD'yi oluşturmak. SCSI CDRW-sürücüler en iyi ve kolay bir şekilde bu işlemi Linux altında yapar.IDE CDRW-sürücüler de bu iş için kullanılabilir ancak yükleme biraz daha karışıktır.
CD'ye yazmak için komutlar:

cdrecord  -v dev=0,4,0 speed=2 -pad -audio song*.wav
dev= parametresi cdburner'in yer aldığı SCSI aygıtına karşılık gelir. (ya da IDE'de yer alan sanal SCSI aygıtına) . Bu parametreyi bunu çalıştırarak elde edebilirsiniz:
cdrecord -scanbus

Mutlu kayıtlar...


© 2001 LinuxFocus
LinuxFocus Kişilerle İletişim Sayfasına Gider
Dizin İndeks bu sayıyı çeviren kişiler için.