Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Korean  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Guido Socher

Yazar hakkında:

Guido çok uzun zamandır Lınux fanatiği. Çoğu zaman ya yazılım üretiyor yada LF için çalışıyor, zaman zaman da bazı donanım parçaları dizayn ediyor.


İçerik:

Seri Bağlı Bilgisayar Kapama Düğmesi ve LED

Çeviri : Hüseyin Kaya

[Illustration]

Özet:

Biz bu makalede sunucuya seri hattan bağlanan küçük bir düğme dizayn ettik. İhtiyaç duyulduğunda bunu kullanarak makineyi kapatabiliyorsunuz. 

Giriş

Gerçek bir sunucu normalde klavye, monitör veya fare'ye ihtiyaç duymaz. Linux gibi iyi bir işletim sistemine ve ağ kartına ihtiyacı vardır. Fare ve klavye gibi dış aletler sadece rahatsızlık verirler. Makinede linux calışıyorsa uzaktan yönetim en iyi ve en uygun cözümdür.

Ben bir bilgisayar satın alırken BIOS'unun açılışta klavye aramama seceneği olmasını tercih ederim. Artiı bütün kaliteli anakart üreticileri bu özelliği sunuyorlar. Hala bazıları herkesin sadece windows kullandığını ve açılışta klavyeye ihtiyacı olduklarını zannediyorlar. Bu ayrı bir hikaye ancak ben bu tür donanımlar almayı tavsiye etmiyorum.

Klavye ve monitörü olmayan bu tür bir bilgisayar 'firewall','sanalyöre sunucusu', 'NFS dosya sunucusu ','mesaj sunucusu', 'ADSL ağgeçidi bilgisayarı' gibi uygulamalar için mükemmeldir. Çok güçlü olması gerekmiyor. Yeteri kadar belleği olan eski bir Pentium 100 Mhz yüzden fazla bilgisayara kolaylıkla hizmet verebilir.

Makinaya bağlı bir klavyenin olmaması güzel ,çünkü böylece sunucu odanın bir köşesinde veya çatı katında duran küçük bir kutu oluyor. Bazen bilgisayarı kapatmak için ilk önce sunucuya bağlanıp sonra 'shutdown' komutunu kullanmak yerine, makinanın üzerinde bir kapatma düğmesi olmasını istersiniz. Şöyle bir durumda olabilirsiniz mesela; sunucu odasında olursunuz ve en yakin çalısma istasyonu 100 metre uzakta olabilir veya sunucuya fiziksel müdahele imkanınız olur ancak 'root' şifreniz yoktur ve güç kaynağını kapatmadan önce sunucuyu kapatmak istiyor olabilirsiniz.

Hemen güç kaynağını kesmek iyi bir fikir değil çünkü kaydedilmemiş bilgileri kaybedebilirsiniz ve açılışta sabit disklerin kontrolü çok vakit alır.

Çözüm bu yazıda sunulan küçük ve ucuz seri bir alet.

 

Cihaz

2 LED ve 1 düğmesi olan bir cihaz üreteceğiz. Yeşil LED, düğmenin aktif olduğunu, yavaşça yanıp sönen sarı LED ise sunucunun çalıştığını veya kapatma işleminin devam ettiğini işaret ediyor. Sunucuyu kapatmak için düğmeye 3 saniye süre ile basıyorsunuz.

Düğmeye bastığınızda yeşil ışık kapama işleminin başladığını göstermek için söner. O an "/sbin/shutdown/ -t2 -h now" komutu çalışmaya başlar. Sarı ışık 'server' çalışırken hala yanıp sönmeye devam eder. Sarı ışığın yanıp sönmesi bittikten sonra gücü kesmek için 10 saniye daha beklemelisiniz. Sarı ışık bütün işlemler bitirilince ve diskler ayrılınca söner.
Eğer bilgisayarınızın otomatik kapanma özelliği var ise 10 saniye beklemek zorunda değilsiniz. Sadece makina kendi kendine kapanıncaya kadar beklemeniz yeterli.  

Seri Hat

'Serial' arayüzle ilgili ilginç olan şey ioctl sistemiyle kontrol edebileceğiniz birçok iğnelerinin bulunmasıdır.Bu demektir ki düğmenin konumunu görebilmek veya LED'leri kontrol edebilmek için çekirdekte bir değişiklik yapmak gerekmiyor.Seri hattın düşük enerjide calışabilen 2 LED için yeterli gücü vardır. RTS ve DTR iğnelerini LED'ler için 'Carrier Detect' hattını da düğme konumu için kullanacağız.
9 PIN D-SUB MALE

Bilgisayarın 9 iğneli erkek D-SUB resmi.

9 PIN-connector 25 PIN-connector İsim Dir Tanım
1 8 CD giriş Carrier Detect
2 3 RXD giriş Veri Alımı
3 2 TXD Çıkış Veri Aktarımı
4 20 DTR çıkış Data Terminal Ready
5 7 GND -- System Ground
6 6 DSR giriş Data Set Ready
7 4 RTS çıkış Request to Send
8 5 CTS giriş Clear to Send
9 22 RI giriş Ring Indicator


 

Devre

Bu devreyi LED'leri ile birlikte yapabilmeniz için gerekli parçalar.

Devre Şeması Parçalar devre şemasındaki gibi birleştirilir. Seri hatlardaki voltaj seviyesi +/- 10 Volt civarındadır. 1.5K Ohm luk dirençler düşük güçlü LED'lere uygundur ama normal LED'ler de kullanılabilir. Dirençleri değiştirmenizi veya dışarıdan güç kaynağı kullanmanızı tavsiye etmem; çünkü 'serial port'u kontrol eden chipler anakartın 'chipset'inin parçalrıdır. Eğer onları yakarsanız bütün anakartı değiştirmek zorunda kalırsınız.


pcb

The above image shows the etched circuit board. I don't have an exact board layout for you because I prefer to do small circuits as free hand drawing directly on the board with etch resistant ink.

Bütün parçaları ile birlikte devrenin son hali yazının başında görülüyor.'server' ın önüne dikkatlice 3 delik açabilirsiniz. LED'ler için 3 mm lik 2 tane, 1 tane ise kapama düğmesi için. Devre çok hafif olduğu için kapama düğmesi devreyi taşır.

 

Yazılım

Gerekli yazılım çok küçük ve arka planda çalışan türden. /etc/rc.d/rc3.d/ içerisindeki bir dosya ile çalıştırılıyor. Yazılım 'seri port' u okuyan ve oraya yazan ioctl(fd, TIOCMSET,...) ve ioctl(fd, TIOCMGET, ...) ikilisini kullanıyor. Programı indirmek için sled-0.1.tar.gz bağlantısına tıklayın. Orada Makefile ve yükleme ile ilgili bilgileride bulabilirsiniz.

İyi uğraşılar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Guido Socher, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
en -> -- Guido Socher
en -> tr Hüseyin Kaya

2001-02-27, generated by lfparser version 2.9