Home Map Index Search News Archives Links About LinuxFocus
Topbar
Bottombar

LinuxFocus Ekim 2000 sayısı

Çeviri : Ceyhun Elmas

Yakın zamanda sabit disklerin gelişimi gerçekten nefes aldı.Bir kaç yıl önce bilimsel bir derginin bir sayısında disklerin kapasitesinin limitlerinin fizik kanunlarını aştığı belirtiliyordu.Demir malzemelerdeki manyetik alanın büyüklüğü sabitti ve bu sayede malzemenin küçülmesi her zaman olanaklı olmayabiliyordu.

Üretici firmalar şaşırıtıcı bir biçimde daha küçüğünü oluşturabilecek yollar buldular. 80 GB 'lık bir disk neredeyse hiçbirşeydi ve kullanılmamaya başladı. Ancak, bu kadar çok boş alanı ne yapacaktık ?
Yanıt çok basitti. Hiç Netscape'in çalıştığı anda ne kadar alan tükettiğine dikkat ettiniz mi ? 4.7X için 14 MB ve sayı gittikçe büyüyor. Netscape 6 ise çok çok daha büyük ve ancak çok iyi performanslı bir donanımda hızlı çalışıyor. Neden görsel yöre inceleyecileri, haber okuyucu, ileti uygulamaları, java-vm vs... içerir ve neden hepsi tek bir büyük çalışabilen dosya içindedir ?
Yeni sürümlerine güncellemelerle inceleyicimizin hatalarında arındığını umarız ve aynı zamanda yeni hebr okuyucu da ediniriz. Yenisi yapamayana kadar eski haber okuyucu her zaman daha kusursuz çalışır.

En kalıcı ,kusursuz, küçük ve hızlı uygulamalar üretecek yazılım mühendisleri nerede ?
Gnome bu özellikle ayrılıyor ve 'nın rüzgarını arkasına alıyor . bu yeni birleşmiş model, Bonobo. KDE ,nin bu anlamda çok ses çıkarmadı ancak bazı yeniliklerin geliştilme zamanı ve umarız KDE 2.0 yakında hazır olacak. Gelcekte de yine Pentium 200 makinamda kullanabileceğim kalıcı ve hızlı inceleyici henüz nerede ? Sadece w3m ve lynx gibi komut satırı tabanlı inceleyiciler mi bu anlamda kalıcı ve alternatif olacak ? Bazı yürüyen projeler bu türden ürünler geliştirmek istiyor. viewml küçük emilimli sistemler için inceleyici olacak. Bu uygulama KDE 'de HTML görüntüsü oluşturma motorları olarak kullanılacak(kfm). Bu anda gelişim aşamasında ve netscape 4.7 'den daha kalıcı değil ancak yakın bir zamanda iyi bir inceleyici olacak. Ve diğer seçenekler : galeon. Bu ürün yeni Mozilla motoru Gecko tabanlı. Bu inceleyici yakın bir zamanda çok iyi bir konuma gelecek üstelik zaten şu anda da gayet iyi çalışıyor. Mozilla kullanmayan çoğunun nasıl 24 MB'a yüklendiğini göreceksiniz ;-).Yazılar

Yazılım Geliştirme


Uygulamalar


İletişimSistem Yönetimi
Görselyöre TasarımıLinuxFocus Yolgöstereni

Yeni diskimi nasıl yüklerim ? Kablo bağlantısı genellikle büyük bir iş değilidr ve tek bir hamleyle bile yerine yerleşebilir.
Diskinizin üzeri her değişik konumda ellenmek üzere yapılmamıştır. Ne yazıkki bu duurm disk ile gelen rehber kitapçıklarda genelde açıklanmaz. Eğer bu gibi yanlış bir yolla diskinizi bilgisayarınıza takarsınız bir kaç ay sonra nasıl yok olduğunu izlemek durumunda kalabilirsiniz.
Diskinizi birinci şekilde gösterildiği gibi takmalısınız:
ok
Burada uzun küçük yüzün yukarıda , diğer yüzün aşagıya baktığına dikkat edin.(!!).
Asla bu resimdeki gibi takmayın:
bad© 2000 LinuxFocus
LinuxFocus Kişilerle İletişim sayfasına gider.