Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top Bar]
[Bottom Bar]

Eylül 1998

Çeviri:Özkan Özer

Danışmanlar Sayfası LF, bütününde yazılarına erişim için ücret almaz. Bu nedenle elimizde yazarlara ve çevirmenlere bu çalışmaları için ödenecek parasal kaynağımız bulunmamaktadır. Buna rağmen bir çok insana bu derginin yürümesi için gösterdikleri büyük çabalar için borçlu olduğumuzu hissedebiliyoruz. Linux Focus, Eylül 1998'den başlayarak bir "Danışma Sayfası" oluşturmak istedi, derginin her yazarı ve destek olan kimseleri kısa paragraflarda kendi uzmanlık alanlarını, e-gönderi ve görsel sanalyörelerinin adreslerini belirttiler. Beklediğimiz, bu yeni hizmetin tüm işbirlikçilerimize yaptıklarının karşılıklarını verme konusunda iyi bir yol olması yanısıra linux topluluğu için de iyi bir bilgi kaynağı olmasını bekliyoruz.

LinuxFocus Nedir? Biz dünyadaki Linux meraklıları tarafından oluşturulan bir topluluğõz. Amacımız, Linux topluluğunun çoğulluğunu gözardı etmeksizin Linux hakkında ağiletişimli en iyi dergiyi yaratmaktır. Tüm yazılarımızı birçok dilde yazıyoruz, böylece Linux ve UNIX'in olağanüstü dünyasına yeni ve genç bir topluluğun gelmesine yardımcı oluyoruz. Görsel sanalyörelerde okuduklarımızın aksine dergimiz bir "öğütler ve aldatmacalar" topluluğu olarak betimlenemez. Adımızda görüldüğü gibi amacımız bilginin derinliklerine inmeyi sağlamak, yazı dizilerimiz belirli konular üzerinde ve kullanıcılar dizilerde ilerledikçe deneyimsizlikten uzmanlığa geçebilecek yapıda içerik taşıyorlar.

LinuxFocus Kaç Dilde Konuşuyor ? Buna yanıt vermek biraz zor çünkü aydan aya bize ilgi gösterenlerin sayısı sürekli olarak artıyor. Dört dilde bu konuda güçlü birer takım var: İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca. Küçük bir kesim de Rus, İtalyan, Portekiz ve Hollanda dillerinde çalışıyorlar. Bu toplulukların giderek güçlenmelerini ve daha sağlam bir yapıya kavuşmalarını görmekten mutluluk duyuyoruz. Bizim kapılarımız her zaman yeni insanlara açıktır. Eğer siz de LF'ün bir parçası olmak istiyorsanız, konuyla ilgili editörlerimizle "About LF" adresinden iletişimde bulunun ve bize yazın. Yeni yüzler görmekten her zaman mutlu olacağız.

Yetkibelgeleri ve Kopyalamahakları Hakkında Görsel Sanalyöre'mizdeki tüm içerik yazarların kendi kopyalamahakları altındadır. LinuxFocus sunulan yazıların kopyalamahakkını elinde tutmaz. LF tarafından dergi biçiminde sağlanan içerik yazarların üstükapalı verdikleri varsayılan izinleri altında dağıtılır. Yazarlar yazıların özgürce çevirilerinin yapılması ve derginin içeriği çerçevesinde, www, ftp ve diğer herhangi bir ortam aracılığıyla dağıtılmalarının iznini de vermektedirler. LF, yazıları için yalnızca tecimsel (ticari) olmayan kullanımlara izin vermektedir. LF yazıları ve çevirilerinin tecimsel amaçlı kullanımları için yazarların ve/veya LF yönetiminin izinlerinin alınması gerekmektedir.

Destekçilerimiz

Nova Internet CTV Penguin Computing

İçerik

Donanım ve Yazılım Gözdengeçirimi

 • İletişmağı Açınımına ve Etheraçınıma Giriş Yazar: Ken Yap
  Çeviri:İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğrencilerinden Bir Grup
  Bu yazı bilgisayarınızın uçucu olmayan bir bellekten katı tekere (hard disk) erişmeksizin açınım yapılmasını açıklayan ileri düzeyde açıklamalar sunmaktadır. Bu açınım türü linux makinelerinden oluşan bir topluluğun biçimlendirimi ve bakımı için ideal gözükmektedir.

Sistem Yönetimi

 • Linux'ta Çince Kullanımı Yazar: Penelope Marr
  Çeviri: İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğrencilerinden Bir Grup

  Bu yazı, Çince'nin bir linux makinede nasıl devreye sokulabileceğini betimlemektedir. Buradaki bilgilerin çoğu ve daha fazlası Ãince-NASILYAPILIR'da bulunmaktadır. Burada bu sunumun yapılış nedeni Çince LinuxFocus'taki gelecek yazıları izlemek isteyenlere yeterli en az düzeyde bilgi sağlamaktır.

Söyleşiler

 • Juan Jose Amor ile Söyleşi
  Çeviri: Deniz Bellikan
  Juan Jose Amor Iglesias, LDP'nin (Linux Kaynakyazılandırılım Projesi) bir parçası olan ve MDL elyordam sayfalarının İspanyolca'ya çevrilmesini amaçlayan LuCAS projesinin koordinatörüdür.

UNIX Temelleri

 • Dosyaların Aranıp Bulunması Yazar: Guido Socher
  Çeviri:İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğrencilerinden Bir Grup
  Bu yazı dosyaların ad ve içeriğine göre nasıl aranıp bulunabileceği üzerine bir giriş yapmaktadır.

Bu görsek sanalyörenin bakımını Miguel Angel Sepulveda yapmaktadır.
© 1998 LinuxFocus