[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
convert to palmGutenPalm'e
veya PalmDoc'a çevir

LinuxFocus'un Kasım/Aralık 2002 Sayısına Hoşgeldiniz

[LF is 5 years]
Evet, LinuxFocus 5 yaşında! Herşey Miguel ve arkadaşlarının Kasım 1997 ayında ilk sayıyı çıkarmalarıyla başladı. O günden bu güne LinuxFocus birçok farklı yazılar ile gerçek bir bilgi dağırcığına dönüştü. İlk takımdan sadece John Perr hala aramızda yer almaktadır. 1997 yılında ben henüz Linux'un çaylaklarından idim ve Slackware'i bir yıldan fazla bir süredir kullanmaktaydım. 1998 yılının başında dergiyi keşfettiğimde, serbest uluslararası bir dergi fikri beni büğülemişti. Yazıların kalitesi iyidi. Reklamlar ve üretici firmaların desteklediği ürün tanınıtımlarıyla dolu diğer ticari dergilerin tersine "dürüst" bir dergiydi. Yeni sayıların çıkmasını nasıl sabırsızlıkla beklediğimi hala hatırlıyorum. Çıktığında ise, dergiyi gecenin geç saatlerine kadar nasıl okuduğumu da. Daha sonra ben de yazılar yazmaya başladım. 1999 yılı Ocak ayında takımın pes ettiğini duyunca çok şok olmuştum ve şef editör de o zaman oldum... Yıllar geçtikçe dergi, tek tek ve elle düzenlenmesinden daha yönetilebilir ve içeriğin görünümden ayrıldığı bir yapıya dönüştü. Görünüm artık betik programlarıyla yaratılmaktadır.

LinuxFocus eski ve yeni kışıler ile, ancak ilk heyecanından hiçbirşey kaybetmeden yoluna devam etmektedir. Nica yıllara!


LinuxFocus.org Articles

Donanım

Çekirdek köşesi

Yazılım Geliştirme

Unix Temelleri

Linux Netmag'taki yazılar
[LinuxNetmag.com]

System Yönetimi

Uygulamalar

Linux Gazette'teki yazılar
[]

LinuxFocus Yolgösterimi

Derlenmiş programların boyutları nasıl küçültülebilir? Derlenmiş bir program hala birçok sembol bilgisi içermektedir. Bu sembol bilgileri sembolik bağlantılar olarak da düşünülebilir. Programın normal kullanımı sırasında bunlara gereksinim yoktur ve programdan kaldırılabilirler. Bu işlem programın boyutunu küçültmekte ve diskten yüklenmesi gereken veri miktarını küçültüğü için ilk açılış sürecini hızlandırmaktadır. Yapmanız gereken tek şey
strip /the/compiled/binary
komutunu çalıştırmaktadır.
İşte bir örnek:

/usr/bin# ls -l kmail
-rwxr-xr-x 1 root root 2363005 Apr 17 17:04 kmail
/usr/bin# strip kmail
/usr/bin# ls -l kmail
-rwxr-xr-x 1 root root 2004492 Sep 1 14:27 kmail

Programın boyutu 358513 byte azaldı!


© 2002 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.