Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top Bar]
[Bottom Bar]

Kasım 1998

Çeviri: Ceyhun Elmas

Danışmanlar Sayfası LF, bütününde yazılarına erişim için ücret almaz. Bu nedenle elimizde yazarlara ve çevirmenlere bu çalışmaları için ödenecek parasal kaynağımız bulunmamaktadır. Buna rağmen bir çok insana bu derginin yürümesi için gösterdikleri büyük çabalar için borçlu olduğumuzu hissedebiliyoruz. Linux Focus, Eylül 1998'den başlayarak bir "Danışma Sayfası" oluşturmak istedi, derginin her yazarı ve destek olan kimseleri kısa paragraflarda kendi uzmanlık alanlarını, e-gönderi ve görsel sanalyörelerinin adreslerini belirttiler. Beklediğimiz, bu yeni hizmetin tüm işbirlikçilerimize yaptıklarının karşılıklarını verme konusunda iyi bir yol olması yanısıra linux topluluğu için de iyi bir bilgi kaynağı olmasını bekliyoruz.

Yetkibelgeleri ve Kopyalamahakları Hakkında Görsel Sanalyöre'mizdeki tüm içerik yazarların kendi kopyalamahakları altındadır. Ayrıntılar için kopyalama hakları sayfasına bakınız.

LinuxFocus Nedir? Biz dünyadaki Linux meraklıları tarafından oluşturulan bir topluluğõz. Amacımız, Linux topluluğunun çoğulluğunu gözardı etmeksizin Linux hakkında ağiletişimli en iyi dergiyi yaratmaktır. Tüm yazılarımızı birçok dilde yazıyoruz, böylece Linux ve UNIX'in olağanüstü dünyasına yeni ve genç bir topluluğun gelmesine yardımcı oluyoruz. Görsel sanalyörelerde okuduklarımızın aksine dergimiz bir "öğütler ve aldatmacalar" topluluğu olarak betimlenemez. Adımızda görüldüğü gibi amacımız bilginin derinliklerine inmeyi sağlamak, yazı dizilerimiz belirli konular üzerinde ve kullanıcılar dizilerde ilerledikçe deneyimsizlikten uzmanlığa geçebilecek yapıda içerik taşıyorlar.

LinuxFocus Kaç Dilde Konuşuyor ? Buna yanıt vermek biraz zor çünkü aydan aya bize ilgi gösterenlerin sayısı sürekli olarak artıyor. Dört dilde bu konuda güçlü birer takım var: İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca. Küçük bir kesim de Rus, İtalyan, Portekiz ve Hollanda dillerinde çalışıyorlar. Bu toplulukların giderek güçlenmelerini ve daha sağlam bir yapıya kavuşmalarını görmekten mutluluk duyuyoruz. Bizim kapılarımız her zaman yeni insanlara açıktır. Eğer siz de LF'ün bir parçası olmak istiyorsanız, konuyla ilgili editörlerimizle "About LF" adresinden iletişimde bulunun ve bize yazın. Yeni yüzler görmekten her zaman mutlu olacağız.


İçerikler

Söyleşiler

UNIX Temelleri

Donanım ve Yazılım Gözdengeçirimi

 • Fujitsu 635T Üzerinde GNU-Linux Yazar: Serge Winitzki
  Çeviri: Salih Giray ve Yavuz Sert
  Bu yazıda GNU/Linux işletim sisteminin yeni sürümünün dizüstü (laptop) bilgisayarları için yüklenmesinin öyküsü anlatılıyor. Linux'u benzer dizüstü bilgisayarlarına ve bunlara eşdeğer masaüstü makinelerine yüklemek isteyen insanlar için bir bilgi kaynağı oluşturulmasına çalışılıyor. Ve bu konu Linux dağıcıları için ilginç olabilir. Açıklamalar yalın bir teknikle veriliyor. Bu nedenle okuyucular Unix işletim sistemi ile düşünmeye alışıyorlar (ya da Unix işletim sistemini yeterli derecede öğrenmeye yöneliyorlar).
 • Bir Sony Vaio 505gx Üzerinde Linux Yazar: Chris DiBona
  Çeviri: Güneş Gonca Karadağ
  Sony VAIO 505gx dizüstü bilgisayarı üzerinde Linux sisteminin çalıştırılması ile ilgili bir diğer gözdengeğirim.

Geliştirim

 • Kolay Grafik: Yeni Başlayanlara SVGAlib Yolgöstereni Yazar: Jay Link
  Çeviri: Ceyhun Elmas
  Linux sisteminiz için kullanımı kolay grafik paketleri mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse daha fazla kendinizi yormayın. SVGAlib ile grafik uygulamaları oluşturmanın kolay yollarını öğrenebilir ve X Pencere Sistem'in beğenmediğiniz kesimlerini değiştirebilirsiniz. Eğer C ile programlama konusunda az da olsa bilginiz varsa SVGAlib'i kullanabilirsiniz.

Bu görsek sanalyörenin bakımını Miguel Angel Sepulveda yapmaktadır.
© 1998 LinuxFocus