[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

LinuxFocus Mayıs 2001 sayısına hoşgeldiniz

Çeviri : Ceyhun Elmas

Linux Gazette Yazıları
[cover image]

Büyükanneniz Linux'a geçmek istemiyor mu?

Henüz pek çok Windows kullanıcısı Linux yüklemeye çekiniyor. Bunun nedenlerinden birisi Windows'un genellikle 5 defa yeniden yüklemeyle kurulabilmesi. Bu nedenle dokunmak istemiyorlar çünkü genellikle o ana kadar windows en uzun ömrünü yaşamış oluyor ve bu mutlu hallerini bozmaktan korkuyorlar. Bu durum bazılarının Linux çok ilgisini çekse bile sözkonusu oluyor.

SuSE bu probleme bir çözüm getirdi.Buna "SuSE live evaluation CD" deniyor. Bu tamamen tek bir CD üzerine yüklenmiş kullanıma hazır bir Linux dağıtımı. CD üzerinden sistem açılabiliyor(bootable) ve burada CD sürücüden açılaşa uygun olmayan sistemler için disket sürücüden açma olanağı da bulunuyor.

Canlı CD SuSE 7.0 'dan bu yana sağlanıyor ve en tanınan sürümü SuSE 7.1 için olan "live-eval-7.1".

Bu CD'den sistemi yeniden başlattığınızda ilk olarak SuSE Yast2 yükleme ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Bununla birlikte aslında bu gerçek bir yükleme değil.Bu yalnızca bir yapılandırma. Bu işlem süresince IDE diskinizin ilk bölümünde 3 dosya oluşturulacak. Bunun Linux ext2 ya da windows bölümlendirmesi olup olmadığı önemli değil, canlı CD her ikisinde de çalışabiliyor.

Bu CD ile herhangi bir sistem riski olmaksızın Linux'u kullanabiliyorsunuz. Herhangi bir disk bölümlendirmesi ya da verilerin yerdeğişimi işlemi sözkonusu değil. Yalnızca bu 3 dosya oluşturuluyor ve bu 3 dosyayı sildiğinizde herhangi bir yerde herhangi bir kalıntı bulunmuyor .

Sisteminizde yüklenmiş bir Linux olsa bile bu yol yeni Lİnux dağıtımını teset etmeniz açısından çok kullanışlı. Deneyin ve sisteminizi güncellemeniz ya da aynen kalması gerektiğine karar verin.
Eksikleri neler? Elbette CD'den çalışan bir yapısı olduğundan biraz yavaş çalışıyor.

ISO image dosyasını buradan yörenize çekebilirsiniz : ftp://ftp.suse.com/pub/suse/i386/live-eval-7.1/. bu yansı yörelerden birisini de kullanabilirsiniz. SuSE'nin ana sayfası epeyce yükleme altında. Eğer DSL modeminiz yoksa 650 MB'lık bu veriyi SuSE 'den sipariş edebilir ya da olan bir arkadaşınızdan kopyalayabilirsiniz. Ya da büyük olasılıkla yazılı dergilerinizden birisi bu CD'yi bir sayısında vermiş ya da verecektir.

Bu yalnızca büyükanneniz açısından değil, Linux'u bilmeyen arkadaşlarınızın da Linux'u tanımalarına ve belki en iyi sistem olduğuna inanmalarına ve Linux'a geçmelerine yarayacak ;-).LinuxFocus.org Yazıları

Donanım

Sistem Yönetimi

Yazılım Geliştirme

Grafik

Oyun

Uygulamalar


LinuxFocus Yolgöstereni

Bir sayfa yaprağı başına ayrılmış sayfaları nasıl yazdırırsınız ? Bunu deneyin. Netscape içinde "yaz" butonuna basın (ya da herhangi bir programda) ve bu komut ile çıktı alın :
psnup -2 | lpr
Örneğin burada her fiziksel sayfa başına 2 adet çıktı alınıyor. psnup Postscript'te psutils diye adlandırılan çıktı alma komutlarının bir parçası. (http://www.dcs.ed.ac.uk/home/ajcd/psutils/ adresinden sağlanabilir). Örneğin psbook çok ilginç bir komut. Bu eğer fiziksel sayfa başına A4 üzerine 2 çıktı alıyorsanız, A5 almanızı tertipliyor. Sayfayla ilgili gereksinim duyduğunuz herşeyi yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte duplex (çift yönlü) çıktı gereksiniminiz varsa , Çıktı komutu şöyle olmalı:
psbook | psnup -2 | lpr -Pduplex
Bu örnekte bizim duplex yazıcımız duplex olarak adlandırıldı. duplex yazıcınız yoksa bile psutils çok kullanışlı.
Örneğin bu komut A4 sayfalarını US-letter'a dönüştürüyor:
psresize -PA4 -pletter in.ps out.ps© 2001 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.