Home Index Search Links About Us
  Duyumlar   Belgelikler   Kuruluşlar  Öğütler  

LinuxFocus: Mart 1998

[March 1998 Front Cover]

X Window Ortamını Tanıma

Çeviri: Emre Demiralp

Bu sayının odağı X Window ortamıdır. Bu sayıda X ortamını, uygulamalarını, pencere işletmenlerini ve benzerlerini tanıtan ilginç yazılar bulunmaktadır. Konunun önemi nedeniyle gelecekte daha çok sayıda yazı beklenmektedir. Öte yandan yine bu sayıda OpenGL ve GLUT dizilerinin ikinci yazılarını da sunmaktayız.


Pastaskandalı

Hepinizin bildiği gibi, Bill Gates, birkaç hafta önce EU yetkilileriyle yapacağı bir toplantı için Belçika'ya gittiğinde pastayla selamlanmıştı. Çok şükür ki, Linux topluluğunun bu olayla ilgili olarak atılması gereken bir adımı bulunmamaktadır. Olay ün ve para arayışında olan bir ahmak tarafından gerçekleştirilmiştir. Eğer bu olay bir Linux tutkunu tarafından gerçekleştirilmiş olsaydı bir toplumsal kargaşaya yol açabilirdi. Bu arada işbirlikçilerimizden biri Belçika polisi tarafından hazırlanan raporu ele geçirmiş bulunmaktadır. (The Report).

Duyduğumuz İlginç Şeyler ...

Biliyor muydunuz ... Excel kullanırken ekranınızda sık sık beliren Makro Yanılgı Etkileşim Kutusunu monitörünüzün yanına birkaç kez vurarak kolayca yokedebilirisiniz.

Biliyor muydunuz ... Eğer modeminiz bozulursa veya elektronik postanızın ulaşacağı nokta meşgul gözükürse, "kağıt", "zarf" ve "telefon" adı verilen nesneleri kullanarak da arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz.

Maskotumuz Elma Toplamaya mı Gitti?

Bu bir zavallılık belirtisi midir, yoksa nedir? Siz, Linux kullanıcılarımız! Yeni Apple logosuyla ünlü Linux pengueni arasında bir benzerlik gorüyor musunuz? Karar vermek amacıyla şu URL'ye bakabilirsiniz:http://www.apple.com/quicktime/

Günün öğütleri. Sürekli olarak postayla tarafınıza gönderilen AOL disketleri silinebilir ve kendi kişisel amaçlarınız için kullanılabilir.

Günün öğütleri. İşinizdeki boyun incinmelerinden ve göz sulanmalarından, işinizi bırakıp herhangi bir biçimde bilgisayar kullanımı gerektirmeyen bir başka iş bularak kaçınabilirsiniz.

Biliyor muydunuz ... Şu Bill Gates ve Microsoft'taki üstdüzey tasarımcılar da en az sizin kadar W95'ten doyum alamamakta ve onunla kafalarını karıştırmaktadırlar.

Biliyor muydunuz ... Sabit diskiniz, dosyalarınızın disketlere kopyası alınmadan devre dışı kalacak olursa bu programın kutusunun içine bantlanmış siyanür kapsülünü anımsayınız.

Haydi Redhat!

RedHat, kısa bir süre önce, UNIX kullanıcısı olmayanlar için UNIX ortamında biçimlendirme, gezinme, program çalıştırma ve dosya işleme işlemlerini kolaylaştırmaya dönük bir masaüstü grafik ortam üretebilme amacıyla İleri Geliştirme Laboratuvarları kurmuş bulunmaktadır.


Contents


Dost ekranınıza yakında gelecekler:

  • Miguel A Sepulveda GLUT ve OpenGL dizilerine devam edecek, GLUT pencere işletimi ve çokgen oluşturumu hakkında eklemeler yapacak.
  • Phil Ross 3Dfx kartlarının programlama özelikleri hakkında yazacak.
  • Juan M Sepulveda and Phil Ross Photoshop ve Gimp'in işlerliklerinin karşılaştırılması görevini üstlenecekler..
  • Çeşitli yazarlar tarafından X ortamının ve sağlanabilen aygıtların tanıtımı yapılacak.


LF'ü Destekleyiniz!
LinuxFocus ve Linux topluluğu için ödemesiz çok dilli bir dergi düşüncesini desteklediğinizi göstermek için bu ikonu sanal sayfanıza ekleyiniz.

LinuxFocus Kadrosu

Proje Koordinatörü/İngilizce Editörü: Miguel Angel Sepulveda
İspanyolca Editörü: Ismael Ripoll
İsveççe Editörü: Stefan Ottosson
Fransızca Editörü: John Perr
Türkçe Editörü: Emre Demiralp
Italyanca Editörü: Antonio Esposito ve Nicola Monticchiari
Grafik ve Sanalyöre Uzmanları: Sepulveda'lar (Juan, Esperanza, Miguel Angel), Victor Jalencas.
Yazarlar: Phil Ross, David Guerrero, Jose Quesada, Jose M Laveda, Manuel Trujillo, Luis Colorado, Manuel Soriano, Ismael Ripoll, Emiliano A Lesendre, Omar A Armas.
Çeviriler/Taslaklar: Hugo Lastras, Jorge G Villalonga, David Lynes, Emre Demiralp, Daniel Robbins ve yukarıdaki adlar.
The Linux WebwatcherThe Linux Webring
[ Prev | Next | Random | Index | Home ]
© 1998 LinuxFocus
Bu sanalyörenin bakımı Miguel A Sepulveda tarafından yapılmaktadır.