Home Map Index Search News Archives Links About LinuxFocus
Topbar
Bottombar

LinuxFocus Temmuz 2000 Sayısı

Çeviri= Ceyhun Elmas

cover image
Yeni LinuxFocus sunucusu Amsterdam'da.
LinuxFocus'a ne oldu? Size daha önce iletildiği gibi LinuxFocus Mayıs'ın sonundan 13 Haziran'a kadar görsel yörede yayınlanmadı. Başka bir deyişle ana sunucuya ulaşılamadı.Ancak yansı yörelerin çoğu halen ayakta ve çalışıyor.Ispanya'da bulunan ana sunucumuzu durdurduk.Çünkü eski sunucumuza gerçekten güvenemedik. Eski sunucumuzla degiştirdiğimiz yeni makinamız farklı bilgisayar bileşenlerine sahip. Ancak, yeni makinamızı ana sunucu olarak İnternete'e çıkaracak İnternet Servis Sağlayıcı bulmamız kolay olmadı.
LinuxFocus gönüllerinin harcadığı emek ve zamanın karşılığı eğer para ile satılan bir dergi olsaydık kesinlikle binlerce doları bulurdu. Ancak, LinuxFocus'un ardındaki düşünce, bu dergiyi sizler için ücretsiz yayınlamak ve umarız Linux hakkında okurken ve öğrenirken zevk alıyorsunuz.
LinuxFocus taşınmasındaki veri miktarı epeyce yüksek ve bunun için bir ücret beklemediğimiz gibi elbette diğer konularda destekçilerimze gereksinim duyuyoruz.Bunun dışında, her sayfaya banner ve reklam koyarak bu siteyi büyük bir para kaynağı olarak gören bir ISP bulmak epeyce kolay olurdu.Ancak bu ISP'ler gercekten serbest yazılımların değerini ve arkasındaki insanları göremezler.
Linux çok güçlü hareket ediyor ancak aynı zamanda bu durum çok fazla yaralandığını da gösteriyor. Yaralanıyor çünkü büyük firmaların sahip olduğu gibi paraya sahip değiliz. Bu türden firmalar sahip oldukları lobi gücüyle kendi istedikleri biçimde yasaları yönlendirebiliyorlar.Avrupa'da patent kanunları için öneriler: (bakınız petition.eurolinux.org ) Software Patent
Free Europe ve bir diğer örnek. Kanunların bu örneği parasal açıdan güçlü firmaları destekleyecek.Ancak bunlar genel olarak halkın ilgisini çekmeyecek.

Neyseki henüz iyi insanlar var bu dünyada ve LinuxFocus 'un yeni evi Hollanda'da Amsterdam şehri. Netsystem.nl normalde firmalara internet servisi sağlıyor.Dünyada ana internet anlamında çok iyi bağlantı sağlayabiliyorlar.Eğer Hollanda'da bir ISP gereksiniminiz varsa bu insanları dikkate alın.Makaleler

Grafik


Donanım


Yazılım Geliştirme


Sistem YönetimiUygulamalarLinuxFocus Kısa Yolgösteren

"-xx" ile çağrılan dosyaları nasıl silersiniz? Elbette grafik arayüzlü dosya yöneticisi kullanabilirsiniz ancak rm komutuyla bu işi nasıl yaparsınız ?

rm normal olarak -xx 'i bir argüman olarak yorumlayacaktır çünkü eksi sembolu ile başlıyor.Bunun için iki yolunuz var:

  1. Dosya isimlerinin eksi(-) ile başlamamasıne dikkat edin : Dosyalar için daima böyledir. Dosya için tam yol tanımını kullanabilirsiniz. (örneğin : rm /tmp/-xx -xx /tmp altındaymış gibi algılar.)
    -xx 'i ./-xx :
    gibi yazabilirsiniz : rm ./-xx
  2. Pek çok unix komutu çift eksiyi (--) seçenek listesinin sonu gibi algılar.
    rm -- -xx
    Bu nedenle rm komutu -xx dosyaları için böyle bir seçeneğin olmadığını söyleyecektir.
© 2000 LinuxFocus
LinuxFocus da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.
Dizin index bu yazıyı çeviren kişiler için