[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

LinuxFocus'un Ocak/Şubat 2002 Sayısına Hoşgeldiniz

[tux and snow] Bu editör yazısı soğuk bir kış günü öğleden sonra yazılmıştır. Dışarıda çok kar var. Dolayısıyla, geçmişe ve Linux'un Linux Weekly News'da yayınlanan zaman çizelgesine (lwn.net/2001/features/Timeline) bakmanın tam zamanı. Genel olarak 2001 yılı borsanın düştüğü ve dolayısıyla Linux üzerinde de olumsuz etkilerin görüldüğü bir yıl olmuştur. Ancak, artık klasikleşmiş Linux tabanlı şirketler hala ayakta ve bunların dışında birçok ticari olmayan proje vardır. Dolayısıyla Linux'un genişleme süreci kesinlikle devam edecektir.
[lf in bordeaux]
Temmuz 2001 Bordeaux bir lokantada.
Soldan sağa: Guido ve Katja Socher (linuxfocus), John Reuning (ibiblio), John Perr (linuxfocus), Guylhem Aznar (linuxdoc), Egon Willighagen (linuxfocus)
Geriye baktığımızda LinuxFocus dergisinin okuyucu sayısnda önemli artışlar gözlenmektedir. Bu yıl Bordeaux'de yapılan toplantı birbirimizi daha iyi tanımak ve anlamak açısından çok önemli oldu. Ayrıca bize, Linux ile ilgili olan Linux kaynakyazılandırım ve diğer projelerde yer alan kişileri tanıma imkanı verdi. Bu kişisel görüşmeler, LinuxFocus ağının geliştirilmesinde de önemli rol oynadı. Aynı zamanda bazı dillerin (Rusça, Portekizce vs.) hala bir veya iki kişi tarafından desteklendiği de görüldü. Bu iş, özellikle yazıların çevirilmesi için çok zaman ve iş gücü harcamak gerekmektedir. Hepimiz, yaptıkları işten dolayı, Linux taraftarlarına çok teşekkür ederiz. Eğer, zaman zaman bir projede yer almak ve katkıda bulunmak isteyen varsa, hiç çekinmeden kendi dillerinin editörleri ile temasa geçebilirler. Ayrıca, yazılan yazıların denetimi de oldukça yorucu ve problemli bir iş, dolayısıyla bu konuda destek vermek isteyenleri de memnuniyetle karşılıyoruz.

Genel olarak, LinuxFocus'un gidişatı ve Linux ile ilgili olaylardan oldukça memnunuz. Kendi günlük sorunlarımız bir yana, Linux büyümekte ve geleceği kesinlikle ilginç olacaktır.
Mutlu yıllar!LinuxFocus.org Yazıları

UNIX Temelleri

Sistem Yönetimi

Uygulamalar

Uygulama Geliştirme

Linux Gazette Yazıları

LinuxFocus Yolgösterimi

Resimler daha küçük nasıl yapılabilir? Günlük yaşamda, gördüğümüz kadarıyla resmin kalitesinden taviz vermeden küçültmek olası. Ancak, bu "analog dünyada" geçerlidir. Dijital dünyada, bir resmi küçültmek demek, bazı pixellerin kaldırılması veya yok edilmesi anlamına gelmektedir. Sözgelimi, 600 pixel genişliğindeki bir resmi 300 pixele küçültmek isterseniz, her iki pixelden birisini yok etmeniz gerekecektir.
[original image]
1. Resim: orijinal resim
[scaled down image]
Fig. 2: küçültülmüş resim
[blur+scaled down image]
3. Resim: blured + küçültülmüş

Bu küçültme işlemi sadece küçültme değil, aynı zamanda da resmin kalitesini kötü yönde etkilemektedir. Bunu 1. resmin yarısı (gerçekte 1/4 dır, ama bunu matematik hocanıza danışın) olan 2. resimde görebilirsiniz. Resmin bozuk gözükmesinin nedeni, daha önce sürekli olan çizgilerin, küçültme sırasında bazı pixellerinin kaldırılmasıdır. Bunu engellemek için basit ve aynı zamanda şaşırtıcı bir hile vardır. Resmi küçültmeden önce blure (sislendirme) yapmanız gerekmektedir. Gimp'te Filters->Blur->Gaussian_blur. Blur yarıçapı olarak 1 seçin. Blur efekti siyah olan pixellerin etrafına grilerini yerleştirerek elde edilmektedir. Tabii ki böyle yapılınca resmin netliği ve kalitesi düşmektedir, ancak resim küçültüldüğü zaman da sürekliliğin bozulmasını önlemektedir. Dolayısıyla, küçültülmüş resmin kalitesi bir öncekine göre daha iyi olmaktadır.
© 2002 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.