Home Map Index Search News Archives Links About LinuxFocus
Topbar
Bottombar

LinuxFocus Ocak 2000 Yazıları

Çeviri : Ceyhun Elmas

cover image
Yeni bin yıla hoşgeldiniz.Geçen seneye bir dönüp baktığımızda gerçekten Linux ile ilgili ne kadar yol alındığını görebiliyoruz.Haftalık Linux Haberleri dergisi 1999'da Linux ile ilgili gerçekleşen gelişmeleri yayınlıyor:time line. 1999, 2.2 sürüm çekirdeğin, Gnome'un, KDE'nin ve elbette RedHat'in herkese açık sürümlerinin, Cobalt Networks'un, VA Linux'un ve diğer Linux tabanlı oluşumların yılıydı.
Gnome ve KDE epeyce büyük değişimlerle Linux'un sunucu ortamına ve ücretsiz bileşenlerine pek çok yeni ürün.2 sene önce ilk olarak Linux'un ne olduğunu açıklamak gerekirdi. Şimdi, neredeyse herkes Linux hakkında birşeyler duymuş.
Linux'un yeri katlanarak büyüyor ve epeyce eminim ki bu yıl geçen yıla oranla daha heyecan verici olacak.

Heyecanımıza karşın yine de dikkatli olmalıyız. Patent'in 20 yıllık bir geçmişi var ve bu süre yazılım dünyası için oldukça uzun.Özellikle yazılım dünyasında pek çok basit şey için bile daha ve daha çok patent'ten bahsetmek sözkonusu.Aslında patentler, yıllar içinde, araştırma ve geliştirmeye yatırılan parayı korumak için vardır. Bu gün yazılım patentleri açıkça fikirler için ve bazen de zaten kullanılan benzer teknikler için uygulanıyor.Bu patentler yenilikleri ve uzun zaman alan yaygın kullanımları kısıtlayabilir. Yazılım patentleri özellikle serbet yazılım geliştiriciler için ciddi bir problem , çünkü temelde patent devreye girdiğinde yazılımı ücretsiz yapma fikri olanaksız hale geliyor. Richard Stallman adresinde insanları boykota çağırıyor. Amazon, görünen o ki, patent'i "one click ordering" için kullanmayı deniyor, rakip yarışmacı olarak Barnes & Noble. Amazon'nun büyük yeniliçi adımı , patentin görselyöre inceleyici cookie'sinde yerleşmiş korunan bir veri olması. Daha sonrası için tüm tekniklerin geliştirilimi.


Sistem Yönetimi

Uygulamalar

Yazılım Geliştirme

LinuxFocus Yolgöstereni

Linux EXT2 dosya sistemi genellikle 20 mount sayısından sonra dosya sistem kontrolü yapar. Bu işlem günümüzün büyük kapasiteli disklerinde epeyce zaman alıyor. Ev ve masaüstü makinaları neredeyse pek çok sunucu niteliğindeki makinın sahip olduğu niteliklere sahip oldu. Kullanıcılar defalarca şu uyarı ile karşılaşabiliyorlar : ... has reached maximum mount count, check forced .

Haftada bir kere bu uyarı normal karşılanabilir ama defalarca olduğunda can sıkıcı olabiliyor. Burada diskinizin maksimum mount sayısını nasıl artırabileceğiniz gösteriliyor.

 1. İlk kural : mount edilmiş dosya sisteminde asla tune2fs kullanmayın. www.toms.net/rb/ adresinden güvenlik yazılımı indirin. Tomsrtbt bir disket üzerindeki Linux sistemidir. Bununla boot edebilir ve açıklandığı gibi tune2fs kullanabilirsiniz.
  tomsrtbt-1.6.362.tar.gz ya da tomsrtbt-1.7.185.tar.gz adresinden indirebilirsiniz. Dosyayı açın. İçinde nasıl yükleneceğini açıklayan bir dosya var.
 2. Açılış disketiyle sistemi boot ederek bu komutu çalıştırın :
  fdisk -l
  tüm disk bölümlerinizi görün.

 3. dumpe2fs /dev/YourDev | grep Max
  komutuyla maksimum mount sayısının ne olduğunu görün.
 4. Maksimum mount sayısını en yüksek değerine alın :
  tune2fs -c 50 /dev/YourDev
 5. "Linux native" olarak işaretli tüm disk bölümleriniz için bu komutu uygalayın . Üstelik her bölüm için bir olarak maksimum mount sayısını artırabilirsiniz.(e.g 50, 60, 70...). Bu sayede disk bölümleriniz için sürekli dosya sistem kontrolü yapılmayacaktır.© 2000 LinuxFocus
LinuxFocus kişilerle iletişim sayfasına gider.