[LinuxFocus-icon]
Strona Główna  |  Mapa Serwisu  |  Indeks  |  Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

Witamy w wydaniu LinuxFocus Wrzesień/Pazdziernik 2002


[bordeaux] W lipcu, niektórzy członkowie zespołu LinuxFocus brali udział w Libre Software Meeting w Bordeaux (Francja). Poziom tych meetingów podnosi się wyraznie z roku na rok. W tym roku został dodany bardzo ważny temat: computer security. Wielu ludzi wizięło w tym udział więc spotkanie było wyjątkowo udane. Większość wykładowców cieszy się dużym autorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa: możesz sprawdzić na liście pod tym adresem. Jednakże w rzeczywistości bezpieczeństwo komputerowe to dział informatyki pozostający raczej w niszy, gdyż większość użytkowników, zarówno profesjonalistów jak i początkujących, nie zdaje sobie sprawy jakie to wielkie wyzwanie. Przykład z Francji, gdzie magazyn poświęcony bezpieczeństwu komputerowemu zwany MISC utworzony ponad rok temu będzie prawdopodobnie zamknięty z powodu braku czytelników. Szkoda ponieważ dostarczał wysokiej jakości informacje z tej dziedziny. Ale na LSM skupiono się nie tylko na bezpieczeństwie. Wszytstkie 'normalne' dziedziny były również obiektem prezentacji i wykładów: dokumentacja, programowanie, komunikacja, itp. Na przykład Linux Documentation Project ogłosił reorganizację team'ów językowych. Jeszcze inny bardzo ważny temat, który nie mógł być zignorowany to: free software dla ludzi z wadami wzroku.
Interesująca aplikacja lub projekt? Napisz o tym do LinuxFocus!
więcej...
Na koniec możemy jecze wspomnieć free software dla celów edukacyjnych. Te dwa ostatnie projekty zasługują na szczególną uwagę i gratulacje gdyż będą się one musiały zmagać z wielkimi firmami (lub w szczególnym przypadku, jedną bardzo dużą) prubującymi wmówić ludziom, że tylko ich oprogramoanie jest warte stosowanias. Jest jescze oczywiście dużo więcej do powiedzenia o LSM. Niestety, brak miejsca na tekst i brak czasu w Bordeaux uniemożliwiają mi napisania dłuższego raportu. wielki dzięki dla ludzi tworzących LSM za organizacje tak wspaniałej konferencji.

Georges Tarbouriech

Artykuły LinuxFocus.org

Sprzęt

Administracja Systemu

Articles at Linux Netmag
[LinuxNetmag.com]
Articles at Linux Gazette
[]

Aplikacje

LinuxFocus Tip

Jak skopiować duży pliki na kilka dyskietek? Jest z pewnością więcej niż jedno rozwiązanie tego problemu ale najprostsze to uzycie "split" i "cat". Oba polecenia to standardowe polecenia systemu UNIX.
split -b 1420k duzy_plik
To stworzy pliki o rozmiarze 1420k (xaa, xab, ... )
Skopiuj je na dyskietki. Aby je spowrotem scalić:
cat xaa xab > duzy_plik
Jest nawet rozwiązanie niezależne od platformy systemowej. Aby scalić to pod DOS'em użyj:
copy /b xaa + xab duzy_plik /b


© 2002 LinuxFocus
Kliknij aby zobaczyć listę kontaktów ludzi tworzących LinuxFocus